Szervezeti egységünk hitvallása:
Makszim Gorkij szavait valljuk, miszerint sok minden lehetséges, amit közösen, szívvel-lélekkel akarunk.
I. A Támogató Szolgálat célja és feladata:
A szolgáltatás működtetésével kiemelt célunk a lakosság körében a befogadó-elfogadó attitűd, a tolerancia és segítségnyújtási képesség erősítése, ezáltal is elősegítve a speciális bánásmódot igénylő fogyatékosok társadalmi esélyegyenlőségét. A fogyatékos személy oldaláról pedig a saját lakóhelyén, lakókörnyezetében történő segítése, életvitelének megkönnyítése elsődlegesen a lakáson kívüli (köz) szolgáltatások elérésével, valamint önállóságának megőrzése mellett a lakáson belüli speciális segítségnyújtás biztosítása. Elengedhetetlennek tartjuk, hogy a fogyatékos személy speciális szükségleteit megismerjük ahhoz, hogy a neki legmegfelelőbb támogatást nyújtsuk. Ebben az együttműködésben a személyi segítő mintegy „élő segédeszközként” teszi lehetővé az ellátott számára, hogy önrendelkezővé válhasson az élet adott területén. Szolgálatunk igyekszik lépést tartani azokkal a szakmai irányelvekkel, melyek segítségével a munkánk hatékonyabb lehet, valamint közelebb juthatunk a fent megnevezett célokhoz.
1. Szolgálatunk célja:
- az elérhető legmagasabb fokú önálló életvitel támogatása a saját lakókörnyezeten belül és kívül nyújtott tevékenységekkel, a lakókörnyezeten kívüli szolgáltatásokkal való kapcsolat megteremtése által
- a fogyatékos személy szükségleteinek kielégítése, önálló életvitelének támogatása
- az egyén képességeinek működtetése, ezáltal fejlődés elérése
- a nyújtott szolgáltatásoknak köszönhetően az ellátottnál a funkcióvesztés minél későbbi és minél kisebb arányú legyen
- a rendelkezésre álló erőforrások felhasználásának hatékonyabbá tétele azért, hogy a kliens azonos erőfeszítés mellett szükségleteinek jobb kielégítését érje el, vagy az adott életminőség fenntartásáért kevesebb erőfeszítésre legyen szükség
- az önálló életvitel teljessége kiterjed mind a személyes térre (lakókörnyezet), mind a közösségi élet színhelyeire (lakókörnyezeten kívüli terek, közszolgáltatások)
- a szolgáltatás révén a fogyatékos személy hozzájut az önálló életviteléhez szükséges segítő tevékenységekhez, illetve a szolgáltatás révén képes kapcsolatot teremteni más szolgáltatásokkal, s a szolgáltatás révén azokat önállóan igénybe venni
2. Feladata:
- személyes és lakókörnyezeti, szomatikus, pszichés és mentális higiéné biztosítása
- fizikai alapellátás a „szükséges és elégséges” szinten
- hely- és helyzetváltoztatás biztosítása
- a fogyatékkal élők társadalmi kapcsolatainak erősítése,
- egészségi állapotuknak és fogyatékosságuk jellegének megfelelő egészségügyi, szociális ellátásokhoz való hozzájutás biztosítása,
- segítő kapcsolat kialakítása, fenntartása,
- közösségi, kulturális és szabadidős programokban való részvétel elősegítése,
- kapcsolattartás érdekképviseleti szervekkel, más egészségügyi és szociális szolgáltatásokkal, önsegítő csoportokkal, munkaügyi központtal, s ezek révén a társadalmi integráció elősegítése
- az ellátottakat hozzásegíteni az önrendelkező életmód eléréséhez
II. Szolgáltatásaink:
1. Személyi segítő szolgáltatás:
A személyi segítés keretében a fogyatékos személy aktív közreműködésével segítséget nyújtunk a fogyatékos ember személyi szükségleteinek kielégítéséhez, mely magába foglalja a higiénés, az életviteli, és az életfenntartási szükségleteket, támogatást nyújtunk a társadalmi életben való teljes jogú részvételhez, az önálló munkavégzéshez, tanulmányok folytatásához, szociális és egészségügyi szolgáltatások igénybevételéhez, kulturális, művészeti, sport, szabadidős tevékenységek végzéséhez.
A személyi segítés tevékenységei:
A személyi segítés körébe sorolható minden olyan tevékenység, mely a fogyatékossági állapot miatt bekövetkező funkcióképesség által érintett szükséglet-kielégítő tevékenység támogatását végzi. A segített személy funkcióképességének megfelelően a segítő tevékenység alapvetően három szinten valósulhat meg:
- Eredeti tevékenység segítése
Az első kategóriába azon tevékenységek kerülnek, melyek egy adott szükséglet kielégítésére irányuló, nem fogyatékos személyeknél is jelenlévő tevékenységet támogatnak.
- Alternatív tevékenység támogatása
a második kategóriába azon tevékenységek sorolhatók, melyek alternatívák egy fogyatékosság okán önállóan el nem végezhető tevékenység helyett. A segített személy ebben is aktívan részt vesz.
- Önálló segítői tevékenység
Ha a segített személy aktív részvétele nem lehetséges, vagy minimális, a segítő személy tevékenységétől függ a szükséglet kielégítés. Fontos szem előtt tartani, hogy ezekben az esetben az ellátottat megilleti a saját érdekeinek képviseletéhez és a szabad döntéshez, választáshoz való jog – az, hogy a segítő helyette jár el, nem jelenti azt, hogy egyben helyette dönt.
Tevékenységcsoportok
A támogató szolgáltatás tevékenységi listája az egyéni szükségletekhez igazodó, hiszen magába foglal minden olyan tevékenységet, melyet egy fogyatékos személy végezne, de funkció károsodása miatt arra nem, vagy csak részlegesen képes:
- gondozási-ápolási alaptevékenységek
- felügyelet biztosítása
- háztartási segítségnyújtás
- készségfejlesztés
- segítségnyújtás szolgáltatások igénybevételében
- mobilizáció lakókörnyezeten belül és azon kívül
- szabadidős tevékenységek támogatása
- mentális segítségnyújtás
2. Személyszállító szolgáltatás
A szállító szolgáltatás a fogyatékos személy(ek) részére, speciálisan kialakított gépjárművel, szükség esetén megfelelő segítő (kísérő) jelenlétében, a szükségletek kielégítését segítő szolgáltatáshoz való hozzájutást biztosító szolgáltatás. A Szolgálat az igényeknek megfelelően több gépjárművel is szállíthat.
3. Információnyújtás
A támogató szolgáltatás információs szolgáltatásának célja a szolgáltatással kapcsolatba kerülő egyének, csoportok, illetve szervezetek tájékoztatása a problémájuk megoldásához igénybe vehető, őt megillető támogatások, szolgáltatások létéről, tartalmáról, hozzájutásuk módjáról, feltételeiről.
III. Szolgáltatásunk célcsoportja
A szolgálat azoknak a vele született, vagy szerzett fogyatékosságban szenvedő embereknek kíván segítséget nyújtani, akik ellátási területén élnek és a szolgáltatást igénybe kívánják venni.
1. Ellátási területünk:
Celldömölk, Mersevát, Kemenessömjén, Kemenesmihályfa, Jánosháza, Kissomlyó, Karakó, Boba, Borgáta, Duka, Kemenespálfa, Nemeskeresztúr,Egyházashetye, Köcsk, Keléd, Nemeskocs, Kenyeri, Nagysimonyi, Ostffyasszonyfa, Mesteri, Kemenesmagasi, Kemeneskápolna, Csönge, Kemenesszentmárton, Pápoc, Szergény, Tokorcs, Vönöck.
2. Az ellátottak köre:
A szolgáltatás az ellátási területen élő valamennyi fogyatékossági csoportba tartozó személy segítésére kiterjed.
Célcsoportok:
- mozgássérültek,
- látássérültek
- hallássérültek,
- értelmi sérültek,
- autisták,
- halmozottan sérült személyek.
ELÉRHETŐSÉGEINK:
A szolgáltatás igénybevételének módja:
A támogató szolgáltatás iránti igényét az alábbi címen jelezheti intézményünk számára:
Népjóléti Szolgálat
9500 Celldömölk, Szalóky S. u. 3.
Tel.: 06 95 / 525-916
e-mail: nsz.tamogato@celldomolk.hu
Nyitva tartás: hétfőtől csütörtökig: 800-tól 1200-ig, valamint 1230-tól 1600óráig, illetve
pénteken: 800-tól 1300-ig.
A szolgáltatás igénybevétele önkéntes, a személyi segítés esetében térítésmentes, azonban a személyi szállítás vonatkozásában az aktuális helyi rendelet szerinti díjszabással térítési díj fizetésére kötelezett az igénybevevő. A személyi térítési díj összegéről, valamint az intézmény költségvetésének egyéb adatairól az ellátottak az intézmény faliújságán tájékozódhatnak.
A szolgáltatásért fizetendő térítési díj megállapításának módja:
A személyi segítést Szolgálatunk térítésmentesen biztosítja az igénybevevők számára, azonban a személyi szállítás vonatkozásában az aktuális helyi rendelet szerinti díjszabással térítési díj fizetésére kötelezett az igénybevevő. A személyi térítési díj fizetésére az ellátottak az igénybevétel napjától havonként a tárgyhónapot követő hónap 10. napjáig kötelesek, melyről a szociális segítő nyugtát, illetve kérésre számlát állít ki. A térítési díj megállapítása az aktuális helyi rendelet szerint történik.