Nappali Támogató Központ
Szervezeti egységünk hitvallása:
A legfontosabb dolgok az életben az emberek, akik velünk vannak. Pont itt. Pont most.
Nappali Támogató Központ
Fogyatékosok Nappali Ellátása
9500 Celldömölk, Kossuth L. u. 3.
Tel: 06 95 779-488
Nyitva tartás: munkanapokon 8-16 óráig
Bevezetés:
Intézményünk akadálymentesített, a vasútállomástól, és az autóbusz pályaudvartól mindössze öt perces sétára található. Udvarunkon parkolási lehetőséget biztosítunk a tagok számára.
Szolgáltatás tartalma
Konkrét célunk és feladatunk az oktatási rendszerből kikerült, Celldömölk város és a Kemenesaljai Szociális, Gyermekjóléti és Egészségügyi Intézményfenntartó Társulás településein élő, lakó- és tartózkodási hellyel rendelkező önkiszolgálásra teljesen, vagy részben képes értelmi fogyatékossággal és/vagy egyéb sérültséggel, autizmussal élők számára lehetőséget nyújtani napközbeni ellátásra.
Törekszünk arra, hogy az ellátottak számára kinyíljék a világ, képességeiket, készségeiket szinten tartsuk, fejlesszük, állapotromlásukat megakadályozzuk, életkörülményeiken javítsunk. Segítsük társadalmi integrációjukat saját aktivitásukra támaszkodva. Lehetőségeikhez képest segítsük értékteremtő szándékukat, növeljük önismeretüket, önbecsülésüket, társadalmi elfogadottságukat.
Legfőbb feladatunk, a mindennapok tartalommal való megtöltése, a tétlenség elkerülése, változatos programok kialakítása, a fogyatékos emberek képességeihez igazodó feladatok, tevékenységek megszervezése, szabadidős programok lebonyolítása.
Ellátási terület:
A fogyatékosok nappali ellátását intézményünk többi ellátásához hasonlóan a fenntartó, a Kemenesaljai Szociális, Gyermekjóléti és Egészségügyi Intézményfenntartó Társulás megbízásából az alábbi településeken biztosítja:Celldömölk, Boba, Borgáta, Duka, Egyházashetye, Jánosháza, Karakó, Keléd, Kemeneskápolna, Kemenesmihályfa, Kemenespálfa, Kemenessömjén, Kissomlyó, Köcsk, Mersevát, Mesteri, Nagysimonyi, Nemeskeresztúr, Nemeskocs, Ostffyasszonyfa, Tokorcs.
Ellátás biztosításának a módja:
A fogyatékosok nappali ellátásának keretén belül biztosítani kell a következő szolgáltatás elemeket az 1/2000 (I. 7.) SzCsM rendelet 77§ (1), valamint a 81 § (5) alapján:
- tanácsadás,
- készségfejlesztés,
- háztartási vagy háztartást pótló segítségnyújtás,
- étkeztetés,
- esetkezelés,
- felügyeletet,
- gondozás,
- pedagógiai segítségnyújtás,
- gyógypedagógiai segítségnyújtás,
- közösségi fejleszté
Szakembereink /szociálpedagógus, mentálhigiénés, szociális gondozó-ápolók/ szervezett programokat, érdekes napi tevékenységeket biztosítanak.
A felsorolt szolgáltatási elemek mellett az ellátást igénybe vevők részére sajtótermékeket, könyveket, kártya és társasjátékokat, tömegkommunikációs eszközöket biztosítunk, és rendezvényeket szervezünk.
Az intézmény által nyújtott egészségügyi ellátás körébe tartozik a felvilágosító előadások szervezése, tanácsadás az egészséges életmódról, valamint a mentális gondozás.
Akadálymentes, családias környezetben biztosítjuk az ellátást, mely magába foglalja az előzőekben felsorolt szolgáltatási elemek keretén belül többek között a
- fizikai ellátást,
- mentális gondozást,
- képességek fejlesztését, szinten tartását,
- szabadidős programok szervezését, lebonyolítását,
- szükség szerint az egészségügyi alapellátás megszervezését, szakellátáshoz segítést,
- hivatalos ügyintézésben segítést, munkavégzés lehetőségének felkutatását,
- életvezetés segítését,
- terápiás munkatársak által lebonyolított fejlesztő jellegű foglalkozásokat
- speciális önszerveződő csoportok támogatását
- személyi segítést öltözködésben, közlekedésben, ügyintézésben, étkezésnél.
Napi tevékenységek:
- Reggel 8.00 órai kezdettel fogadjuk a tagokat.
- Átöltözés, cipőváltás, igény szerint az otthonról hozott reggeli elfogyasztása.
- 8.00-10.00 óráig szintén igény, és szükség szerint fürdés, borotválkozás, ruhacsere. Napilapok olvasása, rádióhallgatás, televíziózás, egyéni foglalkoztatások.
- 9.30 órától készülődés a mentálhigiénés, ill. csoportos manuális foglalkoztatásokra. Eszközök, segédanyagok, alapanyagok előkészítése.
- 10.00 órától csoportos foglalkoztatások, próbák, verstanulás, ill. a havi ütemtervnek megfelelő szabadidős tevékenységek, programok lebonyolítása váltakozik napi rendszerességgel.
- 11.30- 13.00 óráig ebéd, kávézás, beszélgetések.
- 13.00-16.00 óráig játékfoglalkozások, kártyázás, társasjátékozás, internetezés, zenehallgatás, városi séta, ill. egyéb tervezett programok lebonyolítása.
Mentális gondozás
A testi – lelki-szociális jólét nem különíthető el intézményünkben a mindennapi fejlesztő, kulturális, szórakoztató, vagy sportfoglalkozásoktól. Minden tevékenység, amit közösen vagy egyénenként végeznek az ellátottak, azt a célt szolgálja, hogy jól érezzék magukat.
Legyen szó virághajtogatásról, gyöngyfűzésről, feladatlapok megoldásáról, mandalák színezéséről, versek felolvasásáról, névnapi összejövetelekről, vetélkedőkről, sétákról, vagy kirándulásokról, minden foglalkozás célja az örömszerzés.
Az ellátottak mentális állapotát jelentősen javítja a társakkal közösen töltött szabadidő. A gondozókkal való beszélgetések által nyitottabbá, közlékenyebbekké válnak, oldódik szorongásuk, javul hangulatuk. Mentálhigiénés munkatársunk tevékenysége, egyéni és csoportos beszélgetésekkel, játékokkal, különböző változatos programok szervezésével nagyban hozzájárul klienseink általános közérzet javulásához, és bizalmuk megszerzéséhez.
Fizikai ellátás
Napi tevékenységi körünkbe tartozik a felügyelet biztosítása, étkezésben, öltözködésben, közlekedésben való segítés. Az ellátottak igényeihez igazodva lehetőséget biztosítunk a személyi higiénia megtartására, fürdésre, borotválkozásra és a személyes ruházat mosására. Gondozónő segít a vasalásban, ruhák javításában, a fürdés utáni tiszta ruházat kiválasztásában, évszaknak megfelelően. Napi szinten gyakoroltatjuk a kulturált étkezés szabályait, felhívjuk a figyelmet, és betartatjuk a helyes közösségi viselkedési szabályokat.
Azok számára, akik nehezen mozognak, vagy egyéb okok miatt indokolt, /vak, hallássérült stb./ kísérést biztosítottunk. Segítünk a bevásárlásban, csekkek feladásában, szolgáltatókhoz, orvoshoz kísérésben.
Előadásokat szervezünk az egészséges életmódról, az egészséges táplálkozásról, a helyes öltözködési szokásokról, és sor kerül szexuális felvilágosításra is.
Szabadidős programok
Igyekszünk folyamatosan, változatos szabadidős programokat szervezni, melyek segítik a klubtagok egymás jobb megismerését, közösséggé formálódását.Népszerű programok:
- farsangolás, kirándulások autóbusszal, vonattal, városi séták,
- húsvéti-karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó kreatív programok,
- nyár eleji fellépés az ART- fesztiválon,
- zenés, verses műsorok összeállítása, melyekkel fellépéseket vállalunk a társintézményekben,
- országos találkozókon való részvétel,
- Mikulás nap, év végi karácsonyváró délután a hozzátartozókkal,
- kiállítások megtekintése,
- városi programokon részvétel.
A manuális foglalkoztatásokon fejlesztjük kézügyességüket, esztétikai érzéküket, kreativitásukat. Új technikák elsajátításában segítünk. Egy-egy szép tárgy elkészítése növeli önbizalmukat, önbecsülésüket. Lehetőséget biztosítunk továbbá színház-látogatásra, városi programokon való részvételre. A próbák és a szereplések nagy élményt jelentenek a tagok, és dolgozóink részére egyaránt.
Ügyintézésben segítés
Igény esetén kísérést biztosítunk a háziorvosokhoz, szakorvoshoz. Szolgáltatóknál segítünk klienseinknek az ügyintézésben, levelezésben és hivatalos iratok értelmezésében. Elveszett iratok beszerzésénél, segélykérésnél, támogatások, kérelmek benyújtásánál szintén rendelkezésükre állunk.
Minden dolgozónak személyes felelőssége, hogy a tagok számára kiegyensúlyozott, nyugodt ellátást biztosítsunk.Ennek módja:
- rendszeres napirend kialakítása, a kliensek igényeinek figyelembe vételével,
- a szabadidő eltöltéséhez csendes,nyugodt körülmények biztosítása,
- otthonos, családias légkör kialakítása,
- a szolgáltatást igénybe vevők emberi méltóságának, személyiségének tiszteletben tartása.
A szolgáltatás igénybevételének módja:
Az ellátás igénybevétele önkéntes, az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére történik.Az ellátás igénybevételének módját a Szt. 93.§-94/C.§ és a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló 9/1999. (XI.24.) SzCsM rendelet szabályozza.
Az ellátottakat csak próbaidővel lehet felvenni, a próbaidő tartama három hónapnál hosszabb nem lehet. A 3 hónapos próbaidő letelte után válnak az intézmény végleges tagjává, amennyiben veszélyes magatartást nem tanúsítanak, alkalmazkodni tudnak társaikhoz, és a Házirendben megfogalmazottaknak megfelelnek.
Elérhetőség, nyitva tartás:
Nappali Támogató Központ - Fogyatékosok Nappali Ellátása
9500 Celldömölk, Kossuth L. u. 3.
Részlegvezető: Novák Mónika
Tel: 06 95/ 779- 488
Email: nsz.klub3@celldomolk.hu
Nyitva tartás: munkanapokon 8.00 -16.00 óráig